خانه / Uncategorized / 3 بانک ایرانی در صف افتتاح شعبه در هند

3 بانک ایرانی در صف افتتاح شعبه در هندبه گزارش روز جمعه ایرنا از روزنامه ایندین اکسپرس، منابع دولتی گفتند بانک های درخواست دهنده علاوه بر بانک های ایرانی، 4 بانک از کره جنوبی، 2 بانک از چین، 2 بانک از هلند، یک بانک از جمهوری چک، یک بانک از سریلانکا و یک بانک از مالزی را نیز شامل می شود که خواهان تاسیس شرکت های تابع هم هستند.
منابع فوق اعلام کردند که رزرو بانک هند در حال بررسی این درخواست ها است.
انتظار می رود سیستم بانکی هند در سال جاری میلادی شاهد افزایش افتتاح شعب بانک های خارجی در این کشور باشد؛ این در حالی است که در سال گذشته میلادی تعداد این درخواست ها به طرز قابل توجهی به یکباره کاهش پیدا کرد. آمار بانک مرکزی هند نشان می دهد که تعداد شعب بانک های خارجی در هند در سال 2016 و 2017 به 288 شعبه کاهش پیدا کرد؛ در حالیکه این رقم برای سال 2015 و 2016 میلادی رقم 317 بانک ثبت شده است.
بانک های ایرانی خواستار افتتاح شعبه در هند بانک پاسارگاد، پارسیان و بانک سامان را شامل می شود. هند مقدار قابل توجهی نفت از ایران وارد می کند و متعهد شده که سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه بندر چابهار انجام دهد که برای انجام آنها نیاز به گشایش شعبه بانک های ایرانی در این کشور احساس می شود.
بعد از رفع تحریم ها از ایران، تهران تلاش می کند تا با ایجاد کانال هایی از هند پرداخت ها را دریافت کند. در زمان تحریم ها هند پرداخت هزینه نفت صادر شده به هند را از طریق بانک دولتی «یو سی او» انجام می داد. انتظار می رود پس از گشایش بانک های ایرانی در هند، وضعیت تراکنش های مالی بین دو کشور تغییر پیدا کند.
در میان بانک های چینی، «بانک صنعتی و بازرگانی» چین خواهان افتتاح دومین شعبه خود در دهلی نو شده است. درحال حاضر بانک های چینی روابط تجاری خود با شرکت های هندی را گسترش داده اند. در سال 2014 میلادی، شرکت «ایندیگو» هند قرار داد فاینانس خرید بیش از 30 فروند هواپیما را به ارزش 2.6 میلیارد دلار با این بانک منعقد کرد که نشان می دهد بانک های چینی علاقمند به مستحکم کردن جا پای خود در بانکداری هند هستند.
رزرو بانک هند درحال تشویق بانک های خارجی برای ورود به هند بوسیله ایجاد شرکتهای اقماری است چون در این حالت، حضور آنها از نظام مندی بیشتری برخوردار می شود؛ ضمن اینکه افزایش تجارت بین الملل و رشد اقتصاد جهانی، تقاضا برای تجارت مرتبط با فاینانس را در هند بهبود می بخشد.
از سوی دیگر بانک های «کوک مین» و «نان گی یوپ» از جمله بانک های کره ای هستند که در صف افتتاح نخستین شعب خود در هند قرار دارند. برخی از بانک های کره ای به دنبال افتتاح دومین شعبه خود در هند هستند.
در سال 2017 میلادی، در مجموع 49 بانک خارجی با 288 شعبه در هند فعالیت داشتند که «استاندارد چارتد بانک» با 100 شعبه در جایگاه نخست و بعداز آن «سیتی بانک» با 40 شعبه، گروه بانکداری شانگهای با 26 شعبه و «دویچه بانک» با 17 شعبه به ترتیب در جایگاه دوم تا چهارم قرار گرفتند.
بر پایه این گزارش، رزور بانک هند اعلام کرد: حضور بانک های خارجی در سال 2016-2017 میلادی به لحاظ تعداد کارمندان و شعب بطرز قابل توجهی در هند کاهش پیدا کرد؛ در حالیکه تعداد شعب بانک های هندی در کشورهای دیگر افزایش نشان می دهد.
آساق**267**
خبرنگار: وحیده دینداری**ناشر: مدنی

برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEAtzWzGcxcKfBowNwانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *