گرامیداشت "جنبش چتر" در هنگ‌کنگ/ معترضان برای تظاهرات در روزهای آتی آماده می‌شوند

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، با وجود موافقت پلیس با تجمع امروز که توسط “جبهه حقوق بشر مدنی” در پارک تامار هنگ‌کنگ سازمان‌دهی شده بود، تمهیدات امنیتی در این منطقه از شهر برقرار بود و دسترسی به دفاتر دولتی و ساختمان شورای قانون‌گذاری امکان‌پذیر نبود. معترضان هنگ‌کنگ طی ماه ژوئیه به ساختمان این شورا یورش برده بودند.

شرکت‌کنندگان در اعتراضات امروز، بر روی یک پل عابر پیاده منتهی به دفتر دولت، بنری بزرگ افراشتند که پیام “ما برگشتیم” روی آن درج شده بود و دیوارهای اطراف، پر از پوسترهای مربوط به اعتراضات سال ۲۰۱۴ بود. در اعتراضات آن سال، تظاهرکنندگان برای ۷۹ روز به اشغال معابر مهم شهر پرداختند اما نهایتا نتوانستند دولت را وادار به پذیرش مطالبات خود کنند.

اوایل امروز، جاشوآ وُنگ، فعال ضد دولتی که در تظاهرات سال ۲۰۱۴ از رهبران جوان اعتراضات به شمار می‌رفت، از برنامه خود برای رقابت در انتخابات شورای منطقه‌ای (در ماه نوامبر) خبر داد. او می‌گوید حمایت از او باعث می‌شود تا اراده بیش از پیش مردم در مبارزه برای کسب آزادی‌های بیشتر، به رخ پکن کشیده شود.

این فعال طی یک کنفرانس خبری گفت: “ما پنج سال پیش گفتیم که باز خواهیم گشت و حال با اراده‌ای بیشتر برگشته‌ایم؛ مبارزه پیش رو، مبارزه برای خانه و سرزمین ماست”.

وُنگ که در گذشته مکررا تحت بازداشت درآمده است، از احتمال رد صلاحیت شدنش آگاه است. اعضای حزب دِموسیستو که در سال ۲۰۱۶ با مشارکت او تاسیس شد، همواره از شرکت در رقابت‌ برای تصدی پست‌های دولتی محروم بوده‌اند.

ونگ گفته است:‌ “رد صلاحیت کردن من تنها به بیشتر شدن اقدامات ما منجر خواهد شد. آن‌ها تاوان این کار را خواهند پرداخت”.

جدای از تظاهرات امروز، معترضان هنگ‌کنگی در حال آماده شدن برای اعتراضات روز جهانی “ضد تمامیت‌خواهی” (در روز یکشنبه) هستند. همزمان مردم بیش از ۶۰ کشور در سراسر جهان نیز دست به برگزاری اعتراضاتی علیه آنچه که “استبداد چین” می‌خوانند، خواهند زد.

اصلی‌ترین نگرانی دولت هنگ‌کنگ، برگزاری تظاهرات در اول اکتبر (سه‌شنبه) است؛ این روز هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری چین به شمار می‌رود که طی آن، جشن‌های گسترده‌ای در پکن برگزار خواهد شد. در همین حال، معترضان در هنگ‌کنگ از برنامه‌ خود برای آمدن به خیابان‌ها خبر داده‌اند. حامیان دولت پکن نیز از سوی دیگر وعده به حضور داده‌اند و این موضوع، باعث ایجاد نگرانی درخصوص بروز درگیری‌های احتمالی میان این دو گروه شده است.

پلیس برگزاری تجمع در روز سه‌شنبه را ممنوع کرده است و دولت هنگ‌کنگ جشن‌های “روز ملی” این منطقه را محدود ساخته و برنامه سالانه آتش‌بازی را لغو کرده است.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید