خانه / Uncategorized / کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا: درصورت تغییر نظر انگلیس درباره برگزیت، درها باز است

کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا: درصورت تغییر نظر انگلیس درباره برگزیت، درها باز استبه گزارش ایرنا، ‘پی یر ماسکوویچی’ (Pierre Moscovici) کمیسر اتحاد اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا در گفتگوی مشترک با چند رسانه فرانسوی، در پاسخ به پرسشی درباره احتمال برگزاری همه پرسی مجدد در انگلیس گفت: درها باز است، اگر انگلیسی ها بخواهند نظرشان را تغییر بدهند، ما بسیار استقبال می کنیم.
نمایندگان مجلس عوام انگلیس، به تازگی و برخلاف خواست دولت، به متمم لایحه برگزیت رأی مثبت دادند و بدین ترتیب توافق نهایی دولت ترزا می نخست وزیر این کشور با اتحادیه اروپا باید در پارلمان به رأی گذاشته شود.
‘ژان کلود یونکر’ رئیس کمیسیون اروپا اواخر آذر ماه در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد با توجه به مصوبه پارلمان انگلستان، این کشور همچنان در اتحادیه اروپا باقی بماند، گفت: این بستگی به پارلمان و مردم 0انگلیس دارد.
این در حالی است که برخی از سیاستمداران انگلیسی گفته اند: پس از مشخص شدن شروط خروج و روابط آینده انگلیس با اتحادیه اروپا، باید همه پرسی دیگری در این زمینه برگزار شود. تازه‌ترین نظرسنجی در انگلیس نیز نشان می‌دهد تعداد طرفداران برگزاری دوباره همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) نسبت به مخالفان آن، پیشی گرفته است. نظرسنجی موسسه «آی.سی.‌ام» و روزنامه گاردین نشان می‌دهد که 47 درصد مردم انگلیس تمایل دارند پس از مشخص شدن جزئیات توافق نهایی خروج کشورشان از اتحادیه اروپا، در همه پرسی مجدد برگزیت شرکت کنند و از این طریق نظر نهایی خود را اعلام کنند. این در حالی است که 34 درصد دیگر مردم این کشور، نسبت به باز شدن بحث ماندن یا نماندن (در اتحادیه اروپا) نگران هستند. بر اساس متمم جدیدی که در آذر ماه گذشته به لایحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا افزوده شد، توافق نهایی دولت این کشور با اتحادیه اروپا باید در پارلمان به رأی گذاشته شود. در حال حاضر مشخص نیست که اگر نمایندگان مجلس به توافق نهایی دولت رأی مثبت ندهند، چه اتفاقی رخ خواهد داد، اما حامیان ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا اصرار دارند که بروز چنین شرایطی می‌تواند زمینه را برای برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت فراهم سازد.
اتحادیه اروپا و انگلستان در ماه دسامبر (آذر ماه) سال گذشته (2017)، به توافق اولیه ای در خصوص شروط خروج انگلیس دست یافتند که به آنها اجازه می دهد مذاکرات درخصوص آینده روابط را آغاز کنند. سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه 15 دسامبر (24 آذر ماه) با اعلام این مطلب که پیشرفت کافی در مرحله اول مذاکرات خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به دست آمده است، موافقت کردند که مرحله دوم مذاکرات درباره آینده روابط این نهاد با انگلستان در خارج از اتحادیه اروپا، آغاز شود. مذاکرات برگزیت بطور رسمی در 19 مارس 2017 آغاز شد و دو طرف باید تا مارس 2019 به توافق نهایی دست یابند.
مرحله اول مذاکرات برگزیت حول حقوق شهروندان اروپایی ساکن انگلستان و انگلیسی‌های ساکن اروپا، مرزبندی دو ایرلند و پرداخت صورتحساب برگزیت توسط لندن بود و مرحله دوم مذاکرات بر آینده روابط تجاری اتحادیه اروپا و انگلستان متمرکز خواهد بود و دو طرف اکنون 15 ماه فرصت دارند تا بر سر جزئیات روابط پس از خروج به توافق برسند.
اروپام**1078**1486**خبرنگار: بابک جعفری**انتشاردهنده: محسن شریفی**انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *