کاخ سفید: سیاست بایدن در قبال کوبا با اوباما یکی نیست/ گفتگویی با مادورو در کار نخواهد بود

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوآن گونزالس، دستیار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و مدیر اصلی بخش نیم کره غربی در شورای امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای با سی.ان.ان اظهار کرد، فرآیند نزدیکی به دولت کوبا تدریجی خواهد بود و آنها انتظار ندارند که سیاست باراک اوباما رئیس جمهور اسبق در قبال این کشور جزیره‌ای از سر گرفته شود.

این مقام در ادامه توضیح داد: سیاست‌های جو بایدن در قبال کوبا مشابه با باراک اوباما نیست. من معتقدم که هم عرصه سیاسی به میزان چشمگیری تغییر کرده و هم فضای سیاسی بسیار زیاد بسته شده است چون دولت کوبا به هیچ وجه پاسخی نداده و در حقیقت امروز سرکوب علیه کوبایی‌ها حتی شاید نسبت به دولت دولت بوش هم بدتر است.

او ادامه داد: بنابراین من معتقدم که در این مقطع اینها تعهداتی هستند که برقرار شده‌اند و آنها همچنین در برخی زمانها برقرار خواهند شد، ما بسیار روی بحرانهای متعدد سراسر جهان و همچنین روی وضعیت داخلی متمرکز هستیم.

در سال ۲۰۱۴ باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا شروع فرآیند عادی سازی روابط با کوبا را اعلام کرد. در سال ۲۰۱۶ با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، کاخ سفید تمرکزش را تغییر داده و تحریمهای مختلف علیه کوبا را از سر گرفت. بایدن در ابتدای دوره ریاست جمهوری اش هنوز سیگنالی در خصوص از سرگیری نزدیکی دیپلماتیک مشابه با دوران اوباما مطرح نکرده است.

از طرف دیگر گونزالس پیامی برای نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا فرستاد. او گفت که انتظار برگزاری گفتگوی مستقیم بین آمریکا و هر کسی که در آن کشور مجری قدرت باشد را ندارد. وی افزود: گفتگویی که نیکولاس مادورو و خورخه رودریگز باید داشته باشند با ما نیست، این گفتگو با گوآیدو است.این گفتگو با جبهه گسترده‌ای است که او در تلاش برای شکل دادنش است از جمله با شامل ساختن بخش‌های جامعه مدنی، بخش خصوصی و همچنین گفتگویی بر سر آینده این کشور. ما قرار نیست شرایطی را بر آن فرآیند تحمیل کنیم. این فرآیند کاملا ونزوئلایی است.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید