پیروزی سیاستمدار حامی پکن در پست کلیدی کمیته بررسی لوایح هنگ‌کنگ

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن، کمیته بررسی لوایح پارلمان هنگ‌کنگ برای مدت بیش از شش ماه بدون رئیس بود و دولت مرکزی در پکن “دنیس کوواک” را که معاون رئیس این کمیته و یک سیاستمدار حامی دموکراسی است بابت تاخیر در بررسی و تایید لوایحی که بر منافع عمومی تاثیر می‌گذارد، مورد انتقاد قرار می‌داد.

روز جمعه “چان کین-پور” به عنوان رئیس پارلمان برای نظارت بر انتخابات امروز (دوشنبه) منصوب شد و جای دنیس کوواک را گرفت.

پس از درگیری‌های رخ داده در پارلمان که باعث شد تا رئیس بسیاری از سیاستمداران حامی دموکراسی را اخراج کند، در نهایت “استاری لی”، سیاستمدار حامی پکن به سهولت انتخاب شد؛ انتخاب وی احتمالا در تصویب لایحه مناقشه برانگیز مربوط به مجرم شناختن سوءاستفاده از سرود ملی چین سرعت می‌بخشد.

کری لام، رئیس اجرای هنگ کنگ اخیرا گفته بود که تصویب این لایحه اولویت دولتش است و این لایحه ۲۷ مه به کمیته بررسی لوایح پارلمان ارائه می‌شود.

در نشست امروز، سیاستمداران حامی دموکراسی پلاکارت‌هایی را در دست داشتند که رویشان نوشته بود “سوءاستفاده از قدرت” و “حزب حاکم کمونیست چین، پارلمان هنگ کنگ را تحت فشار قرار می‌دهد”.

ظرف چند لحظه، دست کم پنج تن از این سیاستمداران به دلیل بر هم زدن نظم پارلمان اخراج شدند و دست کم یک تن زخمی شد و جلسه برای مدتی به حالت تعلیق درآمد.

کلودیا مو، یکی از قانونگذاران حامی دموکراسی پس از پایان این جلسه گفت: هنگ کنگ به سمت پایان “یک کشور،‌ دو سیستم” پیش می‌رود.

وی به مردم این دولتشهر تاکید کرد تا در انتخابات پارلمانی سپتامبر آنهایی را که اصلا به آینده هنگ کنگ توجهی نمی‌کنند، در نظر نیاورند و به آنها رای ندهند.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید