پوتین با علی‌اف و پاشینیان اجرای توافقات ۳ جانبه را بررسی کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، کرملین اعلام کرد، پوتین تماس تلفنی با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان و پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان برقرار کرد و به بررسی جوانب عملی اجرای توافقات ثبت شده در بیانیه سه جانبه درباره قره‌باغ پرداخت. این توافق سه جانبه در نهم نوامبر به دست آمد.

کرملین افزود، در این تماس تلفنی نسبت به پایبندی به سیستم آتش‌بس و آرامش در خط تماس ابراز خرسندی شد.

براساس بیانیه کرملین، پوتین در این تماس تلفنی با علی‌اف به وجود کلیساها و دیرهای مسیحیان در خاک جمهوری آذربایجان براساس توافقنامه سه جانبه اشاره کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه در این راستا بر اهمیت تضمین حفظ این مقدسات و فعالیت‌های دینی به صورت عادی تاکید کرد.

طبق بیانیه کرملین، رئیس‌جمهوری آذربایجان درک خود از این مساله را اعلام کرد و گفت، طرف آذربایجانی در این خصوص با توافق عمل خواهد کرد.

چارکتار یکی از روستاهای منطقه قره‌باغ و از بخش‌های تحت کنترل پیشین جمهوری خودخوانده قره‌باغ است که پیش از تخلیه جهت واگذاری به نیروهای جمهوری آذربایجان به شکل زمین سوخته درآمده است.

همچنین خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص نوشته که ساکنان چارکتار به موجب توافق صلح تازه میان باکو و ایروان باید این منطقه را تخلیه کنند تا کنترل آن به دست نیروهای جمهوری آذربایجان قرار گیرد.

طبق یورونیوز، در این گزارش آمده است که ساکنان پیش از تخلیه و رسیدن آذربایجانی‌ها ترجیح می‌دهند به جای آنکه روستا را آنگونه که هست تحویل «نیروهای منفور همسایه» بدهند منازل خود را آتش بزنند تا از چارکتار تنها زمینی سوخته باقی بماند.

مردی از اهالی چارکتار که از بغض صدایش به زور از حنجره خارج می‌شود در حالی که تلاش دارد منزل مسکونی‌اش را به آتش بکشد، می‌گوید: «آخرین روز است و فردا سربازان آذربایجانی از راه می‌رسند.»

او سپس ژاکتی قدیمی را آغشته به بنزین می‌کند و به انتهای یک تکه چوب گره می‌زند و پس از آتش زدن روی پارکت کف خانه‌ می‌اندازد تا نظاره‌گر سوختن منزلی باشد که سال‌ها در آن زندگی کرده است.

توافق صلح قره‌باغ که بیش از دو سوم اراضی قره‌باغ را به جمهوری آذربایجان بازگرداند اوایل هفته جاری با میانجی‌گری روسیه میان طرفین مخاصمه در این منطقه مورد مناقشه امضا شد تا عملا به بیش از شش هفته جنگ و درگیری خونین میان دو طرف پایان دهد.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید