ورود ۱۲۸ اسیر انصارالله یمن از عربستان به صنعا

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، ۱۲۸ اسیر انصارالله یمن بعد از آزاد شدن توسط ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در چارچوب ابتکارعمل حمایت از صلح در این کشور غرق در جنگ به صنعا وارد شدند.

این اسیران با سه هواپیمای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از عربستان وارد فرودگاه صنعا شدند. رهبران انصارالله و خانواده آنها برای استقبال آنها به فرودگاه آمده بودند.

در پی درخواست فرماندهی مشترک نیروهای ائتلاف عربی و بر اساس موافقت طرفین درگیری، کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ بازگشت ۱۲۸ زندانی یمنی از عربستان سعودی را تسهیل کرد.

به گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از ژنو، پیش از اجرای این عملیات، کارکنان صلیب سرخ جهانی هویت این زندانیان را بررسی و تأیید و از طریق انجام مصاحبه­‌هایی پیش از اعزام در زندان خمیس مشیط، اطمینان حاصل نمودند که این زندانیان مایلند به کشور خود بازگردند.

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ آزادی این زندانیان را گامی مثبت قلمداد کرده و امید دارد این کار منجر به آزادی و بازگشت افراد بیشتری شود که در ارتباط با درگیری‌ها زندانی شده­‌اند.

قدیر عمر، ریاست دفتر نمایندگی کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در عربستان سعودی گفت: «آزادی این زندانیان خبر بسیار خوبی برای آنها و خانواده‌­های چشم­‌انتظارانشان در یمن بود. امیدواریم که آزادی این ۲۰۰ زندانی و ۲۹۰ زندانی دیگری که انصارالله در ۸ مهر ماه آزاد کرد منجر به ایجاد فضایی مثبت شود تا زندانیان بیشتری آزاد شده و به آغوش خانواده بازگردند.»

زندانیان آزاد شده در طی سفر بوسیله کارکنان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ همراهی شدند. همچنین، یکی از کارکنان درمانی کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ پیش از آزادی زندانیان و در طول سفر آنان به یمن حضور داشت تا سلامتی آنان را ارزیابی و به نیازهای درمانی آنان پاسخ گوید. یک پزشک هم قبلاً تأیید کرده بود که این زندانیان آمادگی سفر را دارند و نیازهای ویژه پزشکی تعدادی از آنان را هم اعلام کرده بود.

در صنعا، هلال احمر یمن به کمک ۱۹ نفر از داوطلبان و کارکنان خود نقش مهمی را در این عملیات ایفا کرد. در بین این افراد پنج کارشناس کمک‌های اولیه حضور داشتند که بیماران را برای درمان در شش آمبولانس از فرودگاه به تأسیسات درمانی مربوطه حمل کردند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به عنوان میانجی بی‌طرف در این عملیات شرکت جست و در هیچ مذاکره‌ای پیش از این آزادسازی دخیل نبوده است.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید