خانه / Uncategorized / نشست سوچی و سنگ اندازی معارضان

نشست سوچی و سنگ اندازی معارضانبه گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، گفت وگوهای صلح سوریه میان نمایندگان دولت و گروه های مخالف بشار اسد در دفتر اروپایی سازمان ملل در وین به تازگی تمام شده است. همچنین قرار بر این بود که تا دو روز آینده دور جدیدی از مذاکرات صلح در شهر بندر سوچی روسیه آغاز شود که با کارشکنی معارضان سرنوشت آن نامعلوم است.
تا پیش از این مرحله 8 دور مذاکره در وین با میانجی گری «استفان دی میستورا» نماینده سازمان ملل در مسئله سوریه و به صورت غیرمستقیم برگزار شده بود. در فرایند صلح وین، نماینده سازمان ملل به صورت جداگانه با نمایندگان دو طرف دیدار می کند و سپس خواسته های آن ها را به طرف مقابل منتقل می سازد.
دی مستورا دور اخیر مذاکره را بسیار حساس می دانست زیرا پیدا کردن راه حلی برای آینده حکومت در سوریه و تدوین قانون اساسی و مدیریت دوره گذار را دنبال می کرد اما تاکنون این گفت وگوها همانند هشت دور پیشین، در عرصه عمل نتوانست به نتیجه ای دست یابد.
اما مذاکرات در سوچی همان ادامه ابتکار مسکو است که با همکاری ایران و ترکیه و در ادامه نشست های آستانه انجام می شود. این دیدارها با عنوان گفت‌ وگوهای ملی سوریه و با هدف پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه برگزار می شود. پیش از این برنامه ریزی شده بود تا در روزهای 29 و30 ژانویه (9و10 بهمن) هم این گفت وگوها در سوچی روسیه ادامه پیدا کند.
مخالفان بشار اسد که تا پیش از گفت وگوهای وین، آمادگی خود را برای حضور در نشست سوچی بیان نکرده بودند پس از پایان دیدارهای دو روزه با دی میستورا اعلام داشتند نشست سوچی را تحریم می کنند و در مذاکراتی که از سوی روسیه طراحی شده، شرکت نمی کنند.

**سنگ اندازی و بهانه گیری مخالفان اسد
پس از پایان مذاکرات وین، مخالفان حکومت بشار اسد که با عنوان «کمیته عالی مذاکرات» در این روند حاضر می شدند، اعلام کردند در مذاکرات سوچی حاضر نمی شوند. «یحیی العریدی» سخنگوی این کمیته با بیان این مطلب و هم راستا با برخی رسانه های غربی و عربی مدعی شد که معارضان اعتقاد دارند گفت وگو ها در سوچی برای به حاشیه راندن مذاکرات صلح سازمان ملل طراحی شده است.
خبرگزاری روسی «ریانووستی» نوشت اما هدف کنگره ملی سوریه حفظ وحدت و یکپارچگی و ترسیم دورنمای آینده این کشور است. بیانیه این کنگره تاکید دارد: این مردم سوریه هستند که باید در مورد آینده کشورشان به صورت دموکراتیک و با رای خود نظر بدهند.
این تحولات در حالی رخ داد که سخنگوی سازمان ملل هم اعلام کرده است دی میستورا در سوچی حاضر می شود. تارنمای تحلیلی Middle East Eye نوشت سازمان ملل نیز اعلام کرده است در گفت وگوها در روسیه شرکت می کند اما این فرایند باید فراگیر باشد. دی میستورا بر این باور است هدف نهایی یک فرایند قانونی باید این باشد که مردم سوریه به صورت آزادانه در مورد آینده خود تصمیم بگیرند و با نظارت سازمان ملل در انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری شرکت کنند.
از سوی دیگر مقام های مناطق کردنشین سوریه اعلام کردند به دلیل تهاجم گسترده ترکیه، آن ها هم حاضر به مشارکت در مذاکرات سوچی نیستند.
تارنمای روزنامه «دیلی استار» اعلام کرد مقام های کرد اعتقاد دارند آنکارا که یکی از حامیان اصلی گفت وگوها در سوچی است، اکنون حملات نظامی همه جانبه ای را علیه کردها به ویژه در منطقه عفرین آغاز کرده است. به همین دلیل رویکرد تهاجمی ترکیه با اصول گفت وگوهای سیاسی تناقض دارد.

**روسیه؛ چالش آمریکا در خاورمیانه
به طور قطع بهانه گیری های مخالفان به علت شکست های اخیر و تضعیف موقعیت آن ها در عرصه میدانی تحولات سوریه باشد. با این حال باتوجه به اعلام نظر دیرهنگام معارضان در زمینه حاضر نشدن در سوچی، برخی تحلیلگران اعتقاد دارند ممکن است این گفت وگوها در وین ادامه پیدا کند. این در حالی است که تا به حال 9 مرحله گفت و گو زیر نظر سازمان ملل در وین نتوانست به نتیجه محسوسی دست پیدا کند. اما مذاکرات در آستانه و سوچی در کمترین حالت، پیش از این توانسته بودند به ایجاد آتش بس و مناطق بدون درگیری منجر شوند و در بخش های غربی این کشور از درگیری ها کم کنند.
تارنمای شبکه تلویزیونی «الجزیره» عنوان داشت که در هفت سال گذشته برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه مجموعه گفت وگوهایی در قاهره، ژنو، ریاض، وین و آستانه برگزار شد که به علت بی ثمر بودن بسیاری از این نشست های پرشمار، نه تنها پایان تنش حاصل نشد بلکه در مواردی به خشونت ها دامن زده شد.
نکته آشکار این است که مذاکرات آستانه برخلاف دیگر گفت وگوها توانست تاحدودی موفق تر عمل کند و راه حلی را برای این بحران طولانی پیدا کرد. به نوشته الجزیره، اگر صادقانه به این موضوع نگریسته شود گروه های معارض خواسته های مشخصی ندارند؛ هدف مشترکی را دنبال نمی کنند و به همین دلیل نمی توانند به یک نتیجه نهایی دست پیدا کنند.
اکنون بیش از هر زمان دیگر ابتکار روسیه، ایران و ترکیه به موفقیت نزدیک شده است و دست مخالفان خالی تر از همیشه است. به نوشته رویترز، بشار اسد اکنون پس از 7 سال دست برتر را در سوریه در اختیار دارد و آمادگی خود را برای گفت وگوی مستقیم با دشمنان اعلام کرده است. در همین چارچوب نیروهای دولت سوریه رویکرد تهاجمی را در شمال شرق سوریه و اطراف دمشق برای کنترل بیشتر کشور در پیش گرفته اند. از سوی دیگر ترکیه هم عملیات نظامی را علیه کردها در شمال انجام می دهد.
تارنمای خبرگزاری فرانس 24 مخالفت گروه های مخالف بشار اسد برای حضور در سوچی را ضربه ای به تلاش های دیپلماتیک روسیه برای حل و فصل جنگ 7 ساله در این کشور دانست.
بر اساس این گزارش نزدیک 1600 نفر برای حضور در سوچی دعوت شده بودند و اکنون با این اقدام سرنوشت مذاکرات نامعلوم شده است.
آشکار است که برتری سیاسی و دیپلماتیک روسیه در عرصه سوریه برای معارضان ناخوشایند و غیرقابل پذیرش است زیرا آن ها آگاه هستند که با رویکردهای مسکو جایگاه تضمین شده ای را در آینده سوریه ندارند. آن ها هنگامی می توانستند نسبت به سرنوشت سیاسی خود مطمئن باشند که کشورهای غربی فرآیند تحولات سوریه را در دست بگیرند.
به گفته پژوهشگر موسسه چتهام هاوس، روسیه خود را به عنوان میانجی موفقی عرضه کرد تا در کل خاورمیانه نقش آفرین باشد و با این کار موقعیت و نقش سنتی ایالات متحده را به چالش کشید.
به اعتقاد کارشناسان اقدامی که آمریکا در مورد سوریه قادر به انجام آن نبود، از طرف روس ها پیگیری و اجرا شد تا راه حلی برای صلح در سوریه دنبال شود.

پژوهشم**9130 **1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهشی های خبری ایران و جهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.
.انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *