ناتو: اگر آلمان به آمریکا پشت کند، اروپا به خطر می‌افتد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که توانسته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را به ماندن در ناتو متقاعد کند، به آلمانی‌ها تعهد ایالات متحده به امنیت اروپایی را که شامل نیروهای آمریکا در اروپا می‌شود، یادآوری کرد.

او در سی‌امین سالروز تخریب دیوار برلین گفت: “اتحاد آلمان و اروپا بدون ضمانت امنیتی ایالات متحده امکان‌پذیر نبود.” “هر تلاشی برای فاصله دادن اروپا از آمریکای شمالی، نه تنها اتحاد ترانس آتلانتیک را تضعیف می‌کند ، بلکه باعث جدا شدن خود اروپا هم می‌شود.”

تنش بین برلین و واشنگتن در زمان ریاست ترامپ افزایش یافته است چرا که او از مجموعه‌ای از معاهدات بین‌المللی خارج شده و  سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تضعیف کرده‌ است. استولتنبرگ گفت، در حالی که او از تلاش‌ها برای انسجام نیروهای دفاعی در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند، این بلوک که بریتانیا می‌خواهد آن را ترک کند، جایگزینی برای ایالات متحده که بزرگترین قدرت نظامی جهان را دارد، نیست. دبیرکل ناتو گفت: اتحادیه اروپا نمی‌تواند از اروپا دفاع کند.

او همچنین خواستار همکاری اروپا و ایالات متحده آمریکا در زمینه مقابله با قدرت نظامی روز افزون چین شد و به توسعه سریع ناوگان دریایی و سرمایه‌گذاری آن در بخش موشک اشاره کرد که نقض پیمان‌های کنترل تسلیحاتی دوران جنگ سرد خواهد بود.

انتهای پیام  

Related Post

پاسخی بگذارید