طرح‌های مصر، عربستان، امارات و بحرین برای حل مشکلات با قطر

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دو دیپلمات خارجی و دو منبع منطقه‌ای مطلع به این خبرگزاری گفتند، عربستان و مصر حل و فصل مسائل دشوار و لاینحل با قطر را آغاز کرده‌اند تا روابط با دوحه دوباره احیا شده و از شدت اختلافات عربی کاسته شود.

آنها تاکید کردند، مذاکرات شاهد پیشرفت هستند.

این خبرگزاری به نقل از این دیپلمات‌ها افزود: مذاکره با امارات پیشرفت قابل ذکری نداشته و با بحرین هم شروع نشده است.

این خبرگزاری به نقل از مسؤول وزارت خارجه آمریکا آورده است: هدف ما فعالیت شورای همکاری خلیج فارس به عنوان یک تیم است. ما از آنچه محقق شده راضی هستیم و این نزدیکی روابط در ابتدای مسیر است.

سه دیپلمات و دو منبع منطقه‌ای مطلع گفتند، یکی از مسائل اصلی در هر مذاکرات دوجانبه‌ای نحوه پوشش رویدادهای سیاسی خاورمیانه توسط شبکه الجزیره و نیز فعالیت کلی در رسانه‌های اجتماعی در قطر است. گویا این دو عامل مورد نارضایتی این چهار کشور هستند.

به گفته دیپلمات‌ها، شبکه الجزیره نحوه پوشش‌های خبری از عربستان را در جهت اخبار مثبت به نفع منافع آشتی تغییر داده اما تغییر زیادی در قبال کشورهای دیگر مشاهده نمی‌شود.

سه منبع امنیتی مصری و دیپلمات‌های عربی نیز گفتند، قاهره از قطر خواسته اعضای اخوان المسلمین را در خصوص مسائل امنیتی تحویل دهد و از دوحه خواسته به طور کل این مساله را حل و فصل کند.

یک مسؤول قطری درباره این مساله به رویترز گفت، در هیچ مرحله‌ای رایزنی‌ها و درخواست‌هایی درباره تحویل هیچ فردی در قطر صورت نگرفته است و درخواست‌هایی که نقض حقوق بشر هستند با جواب رد روبه‌رو خواهند شد.

این مقام افزود: قطر از مصر خواست یکی از خبرنگاران شبکه الجزیره را آزاد کند و قاهره اخیرا این کار را کرد همچنین ممنوعیت ورود قطری‌ها به این کشور را برداشت.

آشتی بین چهار کشور عربی و قطر در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در پنجم ژانویه در شهر العلا در عربستان محقق شد و چهار کشور آشتی، احیای روابط و لغو ممنوعیت‌ها را اعلام کردند.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید