شیلی قانون اساسی زمان پینوشه را به همه‌پرسی می‌گذارد

به گزارش ایسنا، در این همه‌پرسی رای‌دهندگان به تایید یا رد تنظیم یک قانون اساسی تازه و فعالیت قانونگذاران فعلی در کمیسیون تنظیم پیش‌نویس این سند رای خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، “توافق صلح و (تنظیم) قانون اساسی جدید” پس از نیمه شب و به دنبال مذاکرات شدید بر سر “تعهد به برقراری مجدد صلح و نظم عمومی در شیلی” به امضا رسید.

اعتراضات یک ماهه در شیلی علاوه هرج و مرج منجر به کشته شدن 20 تن و وارد آمدن خسارات شدیدی شده و سباستین پینه‌را، رییس جمهور این کشور را بر آن داشت که خواستار ورود سربازان به خیابان‌ها شود. همچنین بهای واحد پول شیلی طی روزهای اخیر مجددا کاهش یافت.

منتقدان قانون اساسی فعلی شیلی را که در دوران حکومت آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی نوشته و تایید شده، فاقد مشروعیت می‌دانند.

جزییات این قانون اساسی تازه از سوی مجمعی که ترکیب آن در همه‌پسی آوریل تعیین می‌شود، تنظیم خواهد شد. رای‌گیری دیگری نیز قرار است در اکتبر 2020 برگزار شود که به رای‌دهندگان اجازه می‌دهد انتخاب کنند که در نهایت چه کسی در این مجمع قانون اساسی حضور خواهد یافت.

طبق توافق امضا شده، همه شیلیایی‌هایی که در سن قانونی رای‌دهی قرار دارند، ملزم به شرکت در رای‌گیری نهایی درباره پیش‌نویس قانون اساسی تازه خواهند بود.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید