سازمان ملل: کشتارهای شرق کنگو می‌توانند جنایت علیه بشریت باشند

به گزارش ایسنا، این حملات در استان “ایتوری” عمدتا چوپان‌های قوم “هِما” را هدف قرار داده که مدت‌ها با کشاورزان قوم “لِندو” بر سر حق چرا و نمایندگی سیاسی درگیر بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی اظهار کرد، گروه‌های مسلح لندو از سپتامبر ۲۰۱۸ به طور فزاینده در انجام حملاتی علیه قوم هما و اعضای دیگر گروه‌های قومی مانند “آلور” سازمان‌یافته‌تر شدند.

در این گزارش آمده است، نیروهای ارتش و پلیس نتوانسته‌اند این خشونت‌ها را متوقف کنند و از مقامات کنگو خواسته‌اند که به دلایل ریشه‌ای این درگیری رسیدگی کنند.

این گزارش می‌افزاید: خشونت موجود در این حملات از جمله سر بریدن زنان و کودکان با قمه و قطعه قطعه کردن و بریدن اجزای بدن قربانیان به نشانه پیروزی در جنگ نشان‌دهنده تمایل این مهاجمان به ایجاد آسیبی ماندگار برای جوامع قوم هما و وادار کردن آنان به گریختن و بازنگشتن به روستاهایشان است.

 در ادامه این گزارش آمده است: این خشونت‌های ثبت شده می‌توانند شامل نشانه‌هایی از جنایت علیه بشریت از طریق قتل، شکنجه، تجاوز و دیگر انواع خشونت جنسی، غارت و آزار و اذیت باشند. نشانه‌هایی از نسل‌کشی نیز در این اقدامات وجود دارند.

طبق این گزارش، از دسامبر ۲۰۱۷ تا سپتامبر ۲۰۱۹ در خشونت‌های قومی میان جوامع هما و لندو دست‌کم ۷۰۱ تن کشته و ۱۶۸ تن مجروح شده‌ و دست‌کم ۱۴۲ تن خشونت‌های جنسی را تجربه کرده‌اند.

بیشتر این قربانیان از قوم هما هستند اما بازرسان سازمان ملل گفته‌اند، اقداماتی تلافی‌جویانه را از سوی اعضایی از جامعه هما ثبت کرده‌اند که شامل به آتش کشیدن روستاها می‌شود.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید