روسیه گزارش سازمان ملل درباره حضور نظامی در لیبی را "نامعتبر" خواند

به گزارش ایسنا، به نقل از ارم نیوز، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در جلسه اخیر شورای امنیت گفت: گمانه زنی‌های زیادی در مورد مزدوران فرضی روس می‌شنویم. غالب گزارش سازمان ملل به اطلاعات “غیرواقعی یا ساختگی” با هدف تضعیف سیاست روسیه در لیبی استناد دارد. بخش عمده ای از اطلاعات مربوط به اتباع روس که در این گزارش ذکر شده، “بی پایه و اساس” است.

پیش از این سازمان ملل با استناد به گزارش کارشناسی درباره تحریم تسلیحاتی به لیبی اعلام کرد، گروه روسی “واگنر” (سازمان شبه نظامی روسیه) در لیبی می‌جنگند. این در حالی است که مسکو مسئولیت استقرار این گروه را در لیبی رد کرده است.

پس از گزارش اخیر سازمان ملل درباره حضور مزدوران روس و سوریه در لیبی، کشورهای انگلیس و آمریکا در جلسه شورای امنیت که روز سه شنبه برگزار شد از روسیه خواستند در درگیری‌های لیبی مداخله نکند.

جاناتان آلن، معاون نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل گفت: درباره اطلاعات موجود در خصوص تداوم ارسال تجهیزات و مزدوران توسط طرف‌های خارجی به لیبی احساس نگرانی می‌کنیم. فعالیت مزدوران واگنر روسیه موجب می‌شود درگیریها و درد و رنج مردم لیبی ادامه یابد.

وی با اشاره به قطعنامه تحریم تسلیحاتی به لیبی از شورای امنیت خواست قعطنامه‌های مربوط به لیبی را اجرایی کند.

کیلی کرفت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل هم از همه طرف‌های درگیر در لیبی خواست فورا فعالیت‌های نظامی خود را و نیز انتقال تجهیزات نظامی و مزدوران خارجی از جمله گروه واگنر به لیبی را متوقف کنند.

استفانی ویلیامز، کاردارفرستاده سازمان ملل به لیبی هم از شورای امنیت خواست طرف‌های خارجی را به منظور توقف کمک‌های نظامی به طرف‌های درگیر در لیبی تحت فشار قرار دهد.      

وی در جلسه شورای امنیت گفت: با توجه به حجم عظیمی از تسلیحات و تجهیزات نظامی و حضور مزدوران در میان طرف‌های دیگر تنها نتیجه‌ای که می توان گرفت این است که این جنگ شدت می‌یابد و عمیق‌تر می‌شود. شورای امنیت می‌تواند با اعمال فشار مداوم و جدی بر طرف‌های منطقه ای و بین المللی که درگیری‌های لیبی را تغذیه می‌کنند، امنیت جمعی را که موظف به حفظ آن است، تضمین کند.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید