رئیس جمهور تونس: اگر ساختار حاکم ریاست جمهوری بود، وضعیت این نیود

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه ۹ تلویزیون تونس، قیس سعید، رئیس جمهور تونس اظهار کرد: استفاده از عبارت “بحران” برای تمامی سطوح سیاسی، اجتماعی و اقتصادی عامدانه و حساب شده است.

همچنین قیس سعید صحبت‌های برخی طرف‌ها درباره بحران را یکی از راهکارهای حکومت دانست.

رئیس جمهور تونس گفت: اگر ساختار حاکمیتی در تونس ریاست جمهوری بود، شرایط به این سطح از خرابی و ویرانی نمی‌رسید.

او در ادامه از سخنرانی‌ها و اظهارات برخی طرف‌ها درباره فقر و توجیه آنچه غیر قابل توجیه است و نیز از کسانی که پول‌هایی را به تریبون‌های دیوانه و خائن و مزدوران می‌پردازند اما پولی برای کمک به ضعفا و مستضعفان ندارند، انتقاد کرد.

تونس در پی اختلاف‌نظر میان رئیس جمهور و هشام المشیشی، نخست وزیر این کشور که مورد حمایت رئیس پارلمان و جنبش النهضه تونس است، دچار بحران سیاسی شده است. اختلاف‌نظر سعید و مشیشی نیز بر سر تغییرات کابینه است و گفته می‌شود این اختلافات در واقع کشمکشی بر سر نفوذ به حاکمیت تونس است.

راشد الغنوشی، رئیس پارلمان تونس نیز پیشتر در پیامی خطاب به قیس سعید طرحی برای حل بحران را ارائه کرد اما رئیس جمهور تونس از آن استقبال نکرد.

اتحادیه کار تونس نیز در واکنش به شرایط سیاسی این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: تونس به دلیل جنجال‌های نخبگان سیاسی شکست خورده، به سمت خطر در حرکت است.

این اتحادیه در ادامه با تاکید بر اینکه طرح‌هایی برای بازگشت به گزینه‌های ملی دارد، اعلام کرد: در برابر اینکه تونس به کدام سو می‌رود، هرگز همانند یک تماشاچی باقی نخواهد ماند.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید