دیپلمات رژیم صهیونیستی: کوشنر و گرینبلات درکی از واقعیت اسرائیل ندارند

به گزارش ایسنا، شلومو شامیر، تحلیلگر امور دیپلماتیک اسرائیلی مقیم نیویورک در مقاله‌ای در روزنامه عبری‌زبان “معاریو” خاطرنشان کرد، جارد کوشنر، مشاور و داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه وی به منطقه بار دیگر ثابت کردند که از واقعیت سیاسی اسرائیل دور هستند و این مساله در سفر اخیر کوشنر به اراضی اشغالی نمود پیدا کرد زیرا که وی بر انجام این سفر در حالی که تل‌آویو در آستانه انتخابات پارلمانی در اوج بحران سیاسی بود، پافشاری کرد و با این حال یک لحظه هم به ذهنش خطور نکرد که با دیگر شخصیت‌های سیاسی اسرائیلی به جز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کند.

وی همچنین عنوان داشت: کوشنر و گرینبلات نمایندگان دولتی هستند که از هیچ‌گونه ذکاوت، هوش، فهم و درک انسانی برخوردار نیست و این مفاهیم را در دستور کار خود قرار نمی‌دهد و کوشنر بدون فکر و برنامه به تل‌آویو رفت و با نتانیاهو که با بحران سیاسی داخلی شدید و بی‌سابقه‌ای دست و پنجه نرم می‌کند، دیدار کرد در حالی که وی سرگرم رتق و فتق اوضاع داخلی خود است و کمتر از هر زمان دیگری به معامله قرن اهتمام می‌ورزد.

این دیپلمات اسرائیلی همچنین تصریح کرد، ترمیم و اصلاح فضای سیاسی و حزبی اسرائیل برای انتخابات آینده و نتایج سرنوشت ساز آن در سپتامبر عملا آینده سیاسی نتانیاهو را تهدید می‌کند و به نظر نمی‌رسد خیلی مورد توجه کوشنر بوده باشد که فقط عادت به انجام سفرهای دوره‌ای به منطقه دارد و اینکه با مقامات منطقه عکسی بگیرد، بعد به آمریکا برود و نهایتا یک کنفرانس خبری درباره دستاوردهایش در این سفر برگزار کند.

وی تاکید کرد: این امر فراتر از عدم درک کوشنر از نقشه سیاسی و حزبی اسرائیل بود چرا که وی در سفر اخیر خود ثابت کرد که نمی‌داند یا نمی‌خواهد بداند توازن‌های گروه‌های داخلی، درگیری‌های آن و تاثیرات پیش‌بینی شده این امر بر جبهه سیاسی و حزبی داخلی چگونه است.

این نویسنده این سوال را مطرح کرد: چگونه به ذهن کوشنر خطور نکرد که با بنی گانتس، رئیس حزب آبی- سفید که طبق آخرین نظرسنجی‌ها رهبر دومین حزب بزرگ در اسرائیل است، دیدار کند و چرا وی جزئیات معامله قرن را با وی مطرح نکرد و سعی نکرد که حمایت و تایید وی را جلب کند. هرچند نتانیاهو از دیدن عکس یادگاری کوشنر با گانتس عصبانی می‌شد اما این دیدار گامی سیاسی بود که در آینده و پس از انتخابات به آنها کمک می‌کرد.

شامیر گفت: دیدار نکردن کوشنر با آیلت شاکید و نفتالی بنت نیز سوالاتی را به وجود آورده زیرا هر دوی آنها طبق نظرسنجی‌ها در انتخابات آینده جایگاه خوبی را کسب خواهند کرد، هر چند که شاکید بارها مخالفت خود را با معامله قرن اعلام کرده و گفته است که دولت آمریکا تنها وقت خود را تلف می‌کند و بنت نیز مخالفت خود را بر هرگونه طرح صلحی که منجر به امتیازدهی تل‌آویو به فلسطینیان شود، اعلام کرده است.

وی تصریح کرد: مشاور کاخ سفید به جای دیدار با با این دو شخصیت اسرائیلی و تلاش برای نزدیک کردن مواضع‌ و دیدگاه‌های آنها با آمریکا و کاهش مخالفتشان، کاملا به دور از واقعیت سیاسی رفتار کرد و با برخی نشانه‌های سیاسی داخلی اسرائیل که در آینده تاثیر خود را بر طرح صلح خواهند گذاشت، به ویژه توازن قدرت در آینده که پس از انتخابات مشخص خواهد شد، آشنا نبود.

شامیر خاطرنشان کرد: خلاصه کوشنر با چنین شخصیت و تفکراتی بعید است که بتواند پیشرفتی را در حل نزاع تاریخی میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها ایجاد کند و اسرائیلی‌ها را به آینده طرحی که برای آن تلاش می‌کند، امیدوار کند.

انتهای پیام
 

Related Post

پاسخی بگذارید