دیاب احتمال استعفای کابینه لبنان را منتفی دانست

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، حسان دیاب، نخست وزیر لبنان پس از دیدار با عبداللطیف دریان، مفتی اهل سنت و محمد فهمی، وزیر کشور لبنان در دار الفتوای این کشور ضمن تکذیب احتمال استعفای کابینه‌اش تاکید کرد: بدون شک کابینه با انگیزه برای کاهش فشارها از مردم به ویژه هزینه‌های خانواده‌های نیازمند تلاش می‌کند.

دیاب درباره دیدار خود با دریان گفت: به موضوعات اجتماعی و اقتصادی پرداختیم.

نخست وزیر لبنان افزود: مبلغی را که به خانواده‌های نیازمندتر اختصاص می‌یابد، بررسی کردیم و  امیدوارم به ۲۰۰ هزار خانواده برسیم.

رسانه‌های داخلی خبرهایی از احتمال استعفای کابینه دیاب به دلیل اختلاف سیاسی شدید در این کشور منتشر کردند.

دیاب ۱۱ فوریه گذشته پس از سعد حریری که ۲۹ اکتبر گذشته در پی فشار اعتراض‌ها استعفا کرده بود، کابینه خود را تشکیل داد.

نخست وزیر لبنان درباره دیدارش با دوروتی شیا، سفیر آمریکا در لبنان اظهار کرد: سفیر آمریکا آمادگی کامل خود را برای کمک به لبنان در مسایل مختلف اعلام کرد.

شیا پیشتر مدعی شده بود: میلیاردها دلار به جای اینکه به خزانه دولت برود به خزانه دولت کوچک حزب‌الله رفت.

به دنبال این اظهارات جنجالی، دستگاه قضایی لبنان حکم ممنوعیت انتشار اظهارنظرهای این سفیر آمریکایی در تمامی رسانه‌های داخلی این کشور را صادر کرد.

در همان روز شیا مدعی شد که دولت لبنان بابت این حکم قضایی از او عذرخواهی کرده است اما منال عبد الصمد، وزیر رسانه لبنان ارائه هرگونه عذرخواهی به کابینه را تکذیب کرد.

سفیر آمریکا پس از آنکه احضار شد، در کنفرانس مطبوعاتی در وزارت خارجه لبنان اظهار کرد: موافقت کردم پرونده این حکم قضایی تاسف‌انگیز برای ممنوعیت انتقال اظهاراتم در رسانه‌ها را ببندم.

دیاب نیز در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول گفت: گفت‌وگو با صندوق درباره اصلاحات اساسی مدنظر و نیز برنامه‌هایی را که باید درباره آنها به توافق برسیم، آغاز کردیم.

کابینه دیاب ۳۰ آوریل گذشته یک طرح پنج ساله نجات اقتصادی را تصویب کرده و مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول جهت تامین مالی این طرح را آغاز کرد تا بحران به وجود آمده در لبنان به دلیل تاخیر در بازپرداخت بدهی‌هایش را برطرف سازد.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید