دولت مستعفی یمن جدایی‌طلبان را مقصر نپرداختن حقوق‌ها دانست/ ادامه درگیری‌ها در أبین

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یمنی سبأ، معمر الإریانی، وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی یمن عنوان کرد، کودتای شورای انتقالی جنوب یمن در عدن، پایتخت موقت بر تعهدات دولت در قبال شهروندان تاثیر می‌گذارد. ادامه کودتای شورای انتقالی و به تعطیلی کشاندن دستگاه‌های دولتی و غارت درآمدهای دولتی بر توانایی دولت و بانک مرکزی یمن جهت پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان (غیرنظامی و نظامی) و انجام تعهدات در قبال تمامی شهروندان و رویارویی با ویروس کرونا تاثیر می‌گذارد.

الإریانی شورای انتقالی را کاملا مسؤول پیامدهای اوضاع اقتصادی دشواری دانست که به دولت (مستعفی) اجازه انجام تعهدات خود در قبال شهروندان را نمی‌دهد و همچنین تاثیرات خطرناکی بر اقتصاد ملی و وضعیت معیشتی شهروندان در سایه شیوع کرونا و نابسامانی مکانیزم‌های درمانی و وضعیت خدمات‌رسانی برجای می‌گذارد، چراکه شورای انتقالی در مسیر فعالیت دولت و انجام ماموریت‌های قانونی‌اش سنگ اندازی می‌کند.

از سوی دیگر، درگیری‌ها در روز شنبه میان نیروهای دولتی مستعفی یمن و جدایی طلبان جنوب این کشور برای ششمین روز متوالی در استان ابین ادامه داشت که منجر به کشته شدن ۱۴ نیرو از دو طرف شد.

منابع گفتند، نیروهای جدایی طلب وابسته به شورای انتقالی جنوب حمله نیروهای دولت مستعفی که با هدف کنترل بر زنجبار (از مهم‌ترین شهرهای استان أبین) انجام شد، دفع کردند.

خبرگزاری فرانسه از یک مسؤول نظامی دولتی که نخواست نامش فاش شود، نقل کرد که ۱۴ تن از جمله ۱۰ سرباز از نیروهای دولت مستعفی در روز شنبه کشته شدند.

یک منبع نظامی جدایی طلب نیز این آمار را تایید کرد و گفت که ۴۰ سرباز دولتی از جمله سیف القفیش، فرمانده تیپ ۱۱۵ به اسارت گرفته شدند و سلاح‌های این تیپ و خودروهای نظامی آن تحت کنترل درآمد.

طی روزهای اخیر درگیری‌ها میان نیروهای دولت مستعفی و نیروهای شورای انتقالی مورد حمایت امارات در جنوب یمن شدت گرفته است.

از سوی دیگر، عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن در تماس تلفنی با فرج البحسینی، استاندار حضرموت خواهان افزایش بیداری نظامی در استان حضرموت در جنوب شرق یمن شد.

هادی گفت که باید هوشیاری نظامی در حضرموت برای کوتاه کردن دست رادیکالیسم و “تروریسم” و هر گونه اقدام خارج از دولت و نهادهایش بیشتر شود.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید