خانه / Uncategorized / تحلیلگر پاکستانی:حضور آمریکا وضعیت امنیتی افغانستان را پیچیده‌تر کرد

تحلیلگر پاکستانی:حضور آمریکا وضعیت امنیتی افغانستان را پیچیده‌تر کرد‘رحیم الله یوسف زئی’ در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به راهبرد دولت آمریکا در قبال پاکستان گفت: این راهبرد که از سوی دونالد ترامپ اعلام شد، جنبه نظامی دارد و پاکستان را به شدت در تنگنا قرار داده و در چنین وضعیتی واکنش متقابل دولت پاکستان دور از انتظار نبوده و نخواهد بود.
تحلیلگر امور افغانستان در ادامه سخنانش با بیان اقدامات تخریبی و تروریستی گروه طالبان در افغانستان گفت: با وجود اینکه طالبان افغانستان در درگیری با نظامیان ارتش این کشور متحمل تلفات زیادی شده، آنها به حملات خونین در مناطق شهری ادامه می دهند و تنها هدف آنها این است که بگویند ما همچنان توان انجام حملات را داریم.
وی با بیان اینکه دامنه حملات طالبان تنها به مناطق شهری محدود نمی شود، گفت: در رسانه های گروهی تنها حملات گروه طالبان به شهر کابل و دیگر شهرها منعکس می شود، در حالی که به دیگر حملات این گروه در مناطق مختلف افغانستان پرداخته نمی شود .
رحیم الله یوسف زئی در بخش دیگری از سخنانش در این مصاحبه با بیان حضور گروه تروریستی داعش در افغانستان گفت: مرکز فعالیت گروه خطرناک داعش شهر جلال آباد است و آنها نیز هر از چند گاهی دست به حملات خونین و تروریستی می زنند.
کارشناس امور افغانستان با بیان اینکه امسال، نخستین سالی است که طالبان دامنه حملات خود را در فصل زمستان افزایش داده، گفت: معمولا گروه طالبان در فصل زمستان برای حملات فصل بهار و تابستان برنامه ریزی می کند و منتظر می ماند تا این طرح ها را در موعد مقرر عملی کند، اما در حال حاضر به نظر می رسد این گروه قصد ندارد در فصل زمستان حملات خود را کاهش دهد بنابراین دولت مرکزی کابل روز ها و ماه های سختی در پیش رو خواهد داشت.
وی ضمن اشاره به ادعاهای مقامات افغان مبنی بر دخالت سازمان های امنیتی پاکستان در حملات خونین اخیر در شهر کابل گفت : این موضوع چیز جدیدی نیست دولت افغانستان همیشه پس از حملات تروریستی در این کشور بلافاصله انگشت اتهام را به سوی پاکستان دراز کرده است .
رحیم الله یوسف زئی در ادامه سخنان خود حضور گسترده طالبان در مناطق مختلف افغانستان را زنگ خطری برای دولت مرکزی در کابل دانست و گفت : کابل معتقد است که رهبران طالبان در خاک پاکستان پناه گرفته اند و از اسلام آباد می خواهد تا آنها را دستگیر کرده و به افغانستان تحویل دهد، اما واقعیت های میدانی نشان می دهد که طالبان بر 43 درصد خاک افغانستان تسلط دارد در چنین وضعیتی رهبران این گروه نیازی به حضور در خاک پاکستان ندارند و دولت پاکستان نیز نمی تواند کنترلی بر آنها داشته باشد.
این تحلیلگر مسائل افغانستان در ادامه با بیان اینکه گروه طالبان مناطق مرزی با سه کشور ازبکستان ، تاجیکستان و ترکمنستان را نیز در کنترل خود دارد، گفت : با توجه به این نکته ادعاهای سیاستمداران افغانستان مبنی بر تردد و نفوذ طالبان از خاک پاکستان به خاک افغانستان برای حملات تروریستی نمی تواند حقیقت داشته باشد زیرا که مناطق شمالی در افغانستان با مناطق شرقی این کشور صدها کیلومتر فاصله دارد .
وی در ادامه خاطر نشان کرد: واقعیت های میدانی در افغانستان نشان می دهد که ریشه ناامنی و بی ثباتی در افغانستان ناشی از تحولات داخل این کشور است زیرا که بسیاری از شهروندان افغانستان از حضور نیروهای غربی به رهبری آمریکا در خاک این کشور به شدت ناراضی هستند و همین سبب شده تا آنها از طالبان حمایت کنند زیرا مردم معتقدند که تنها طالبان است که می تواند نیروهای غربی را از خاک این کشور بیرون براند و طالبان نیز از این موقعیت بهترین استفاده را می برد.
رحیم الله یوسف زئی در پایان سخنانش با بیان اهمیت همکاری بین کابل و اسلام آباد گفت: بهترین گزینه برای پایان ناامنی ها و بی ثباتی ها در منطقه افزایش دامنه همکاری ها بین دو کشور همسایه است، زیرا که تاریخ نشان داده که، حضور نیروهای خارجی در منطقه نه تنها نمی تواند مشکلی را حل کند بلکه خود به مشکلات اضافه می کند.
وی تصریح کرد: مشکل تروریسم در افغانستان تنها با همکاری نزدیک بین پاکستان و افغانستان و با در نظر گرفتن منافع دو ملت که همان زندگی در سایه دوستی و برادری است قابل حل می باشد.
آساق**6125*1144*سیدبهادر حسینیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *