بغداد خواستار پایبندی طرف‌های بین‌المللی به اصل حاکمیت ارضی و عدم مداخله در امور داخلی عراق شد

به گزارش ایسنا به نقل از روسیا الیوم، این وزارتخانه در بیانیه‌ای که آن را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد، اعلام کرد: با ادامه تظاهرات مردمی که خواستار انجام اصلاحات هستند و با صدور بیانیه‌هایی از سوی کشورهای بیگانه و سازمان‌های بین‌المللی، دولت عراق بر احترام به خواست مردم این کشور برای مطالبه حقوق خود که در چارچوب قانون اساسی این کشور قرار دارد، تاکید می‌کند و در واکنش به اظهارات طرف‌های بیگانه در خصوص وضعیت عراق از همه طرف‌ها می‌خواهد به اصل احترام به حاکمیت ارضی و عدم مداخله در امور داخلی عراق پایبند باشند.

وزارت خارجه عراق در ادامه این بیانیه بر اظهارات اخیر مرجعیت عالی دینی این کشور تاکید کرد.

مرجعیت عالی دینی عراق روز جمعه در بیانیه‌ای تصریح کرده بود: احترام به اراده عراقی‌ها در تعیین نظام سیاسی و اداره کشورشان از طریق برگزاری یک همه پرسی سراسری در مورد قانون اساسی و انتخابات دوره‌ای پارلمان همان اصلی است که مرجعیت دینی به آن پایبند بوده و از زمان تغییر نظام سابق بر آن تاکید داشته است. امروز نیز مرجعیت تاکید دارد که اصلاحات در گرو اراده و انتخاب ملت با تمامی اقشار و گروه‌هایشان است. هیچ شخص یا گروه یا طرف منطقه‌ای یا بین‌المللی نباید اراده عراقی‌ها برای برگزاری یک همه پرسی سراسری در مورد قانون اساسی و انتخابات دوره‌ای پارلمان را مصادره کند.

همچنین در حالی که سندیکای دانشگاهیان عراق از ادامه اعتصاب تا زمان تحقق اهداف خود در راستای انجام اصلاحات خبر داد، وزارت کشور عراق نیز اعلام کرد، از تلاش‌ها برای مختل کردن زندگی شهروندان از طریق بستن مسیرهای اصلی ممانعت خواهد کرد.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید