برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اکوادور

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، “آندرس آرائوز”، اقتصاددان جناح چپ با وعده‌های انتخاباتی ارائه کمک‌های مالی سخاوتمندانه و از سرگیری سیاست‌های سوسیالیستی “رافائل کوره‌آ”، رئیس جمهور سابق اکوادور و مربی‌اش توانست با کسب ۳۳ درصد آرا در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری اکوادور که در فوریه سال جاری میلادی برگزار شد، پیروز شود.

“گیرمو لاسو”، بانکدار محافظه کار، رقیب آرائوز و فردی که برای سومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است، وعهده داده تا از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و حمایت مالی از بخش کشاورزی، اشتغال‌زایی کند. لاسو در دور نخست انتخابات تنها ۲۰ درصد از آرا را از آن خود کرده بود.

“یاکو پرز”، فعال محیط زیست که در دور نخست انتخابات با اختلاف اندکی به لاسو باخت، از طرفداران خواسته تا در اعتراض به آنچه که آن را تقلب انتخاباتی در دور نخست انتخاباتی دانسته، رای مخدوش دهند.

اقتصاد این کشور صادرکننده نفت در حال حاضر به خاطر بهای پایین نفت خام در بحبوحه پاندمی کرونا بسیار ضعیف شده است. پاندمی کرونا یک سوم از جمعیت اکوادور را به فقر کشانده و باعث بیکاری نیم میلیون تن دیگر شده است.

انتظار می‌رود شورای انتخابات اکوادور نتایج این رای‌گیری را اواخر امروز منتشر کند. رئیس جمهور جدید در تاریخ ۲۴ مه (سوم خرداد) زمام امور را در دست خواهد گرفت.

هر دو نامزد انتخابات از طرفداران می‌خواهند تا مراقب آرا باشند و هر دو هرگونه تخلف در روز انتخابات و در جریان روند شمارش آرا را رد می‌کنند.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید