اکثر مسلمانان دانمارک خواستار غیرقانونی شدن انتقاد از اسلام هستند

به گزارش ایسنا، گزارشی بیش از ۸۰۰ صفحه‌ای که از سوی وزارت دادگستری دانمارک تهیه شده، نشان می‌دهد که مردم این کشور به طور کلی اولویت بالایی برای آزادی بیان قائل هستند اما ۷۶ درصد از مسلمانان این کشور که مهاجرانی از کشورهای مسلمان مانند ترکیه، لبنان، پاکستان و سومالی بوده‌اند، معتقدند که انتقاد از اسلام باید عملی غیرقانونی باشد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این گزارش موسوم به “آزادی بیان در دانمارک” که تکمیل آن سه سال زمان برده، دریافته است که تنها ۱۸ درصد از جمعیت دانمارک بین سنین ۱۶ تا ۷۴ سال همین نظر را دارند.

رونه استوبگر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه آرهوس و عضو کمیسیون آزادی بیان بر این باور است که برای بهبود درک آزادی بیان در اقشار مختلف مبناهایی وجود دارد.

او در این باره می‌گوید: این آمار نشان می‌دهد که در میان مهاجرانی که از این چهار کشور آمده‌اند، حمایت کمتری برای آزادی بیان وجود دارد.
این گزارش نشان می‌دهد که نظرات مهاجرانی که از سریلانکا و ویتنام آمده‌اند، چندان با نظر دیگر مسلمانان دانمارک همسو نیست.

استوبگر می‌گوید: نمی‌دانیم چه چیزی موجب می‌شود که مهاجرانی که به این چهار کشور مسلمان تعلق دارند، طرز فکر سختگیرانه‌تری داشته باشند اما مقایسه آنان با مردمی که به سریلانکا و ویتنام تعلق دارند، نشان می‌دهد که مهاجر بودن دلیلی برای این عقیده نیست.

نتایج این گزارش اما وزیر مهاجرت دانمارک را خشمگین کرده است. او در این باره گفته: افرادی به دانمارک آمده‌اند تا از موفقیت و امنیت ما بهره‌مند شوند اما متوجه نیستند که این شرایط بر مبنای آزادی‌هایی مانند آزادی بیان است.

وی افزود: ما می‌توانیم از سیاستمداران، ادیان و همه حاکمان انتقاد کنیم. هیچ کس از انتقاد رها نیست. کشورهایی که این حق را قائل نیستند، شرایط خوبی ندارند.

او در مصاحبه‌ای گفت، این افراد درک درستی از دانمارک ندارند و خاطرنشان کرد که از این مساله غافلگیر نشده است زیرا سازگار کردن مردم با فرهنگی متفاوت کاری بسیار دشوار است.

وی در ادامه گفت، ماموریت دانمارک این است که مهاجران را متقاعد کند که دست از اعتقادات سابق خود بکشند و به اعتقادات دانمارکی و غربی روی آورند.
انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید