امضای توافق تقویت روابط نظامی بین هند و استرالیا

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان، این توافق پس از نشست مجازی بین اسکات موریسون و نارندرا مودی، نخست وزیران استرالیا و هند امضا شده است.

مودی گفت: هند به صورت جامع و سریع به تقویت روابطش با استرالیا پایبند است. این امر برای دو کشور و منطقه هند – پاسیفیک و تمامی جهان مهم است. ما به نقش جامع، شکوهمند و باز هند و هند-پاسیفیک در منطقه متعهد هستیم.

توافق‌های “مدیریت پشتیبانی لجستیکی مشترک هند و استرالیا” و “مدیریت تحقق فناوری و علوم دفاعی” در حالی امضا شده که تنش‌ها در منطقه به دلیل اقدامات اخیر چین شدت گرفته است.

در بیانیه مشترک پس از نشست مجازی، هند و استرالیا اعلام کردند، دو کشور به اشتراک دیدگاه درباره یک منطقه هند–پاسیفیک مبتنی بر قوانین و آزاد و جامع پرداخته تا از آزادی عبور و مرور دریایی، پرواز آزادانه هواپیماها و همچنین استفاده صلح آمیز و مشترک از دریاها حمایت کنند.

چین مدعی مالکیت تمام دریای چین جنوبی با وسعیت ۱.۳ میلیون مایل مربع است و این درحالیست که بسیاری دیگر از کشورهای منطقه نیز مدعی مالکیت آن هستند و بابت اقدامات و رفتارهای پکن در منطقه شاکی‌اند.

امضای این توافق‌ها بین استرالیا و هند هم‌چنین در بحبوحه تنش‌ها در مرز میان هند و چین در کوهستان‌های هیمالیا صورت گرفته است.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید