الکاظمی: تحقیقات درباره پیگرد عوامل ریز و درشت فساد در حوزه انرژی ادامه دارد

به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق بیانیه‌ای مهم درباره بحران برق در این کشور صادر کرد.

در بیانیه دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیری آمده که الکاظمی امروز از وزارت برق دیدن کرده و بیانیه‌ای درخصوص برخی راهکارهای حل این بحران صادر کرد.

الکاظمی در این بیانیه تاکید کرد: تروریست‌ها و حامیان آنها به تلاش‌های خود برای مختل کردن زندگی طبیعی در عراق ادامه می‌دهند به خصوص پس از آنکه در مقابله به نیروهای مسلح قهرمان عراق عاجز مانده‌اند و اکنون دست به حمله مستمر به خطوط و دکل‌های انتقال برق زده‌اند.

وی ادامه داد: برخی گروه‌های موهوم وجود دارد که تلاش می‌کنند عراق به خودکفایی در انرژی و گاز دست پیدا نکند و هر طوری شده در تلاش برای مانع‌تراشی در این زمینه هستند تلاش ما برای توسعه بخش انرژی دچار وقفه نخواهد شد و به کوشش خود در زمینه طرح راهبردی انرژی بر اساس پژوهش‌های واقعی برای تداوم خدمات‌رسانی به شهروندان در حوزه انرژی ادامه خواهیم داد.

الکاظمی درخصوص راهکارهای حل بحران برق تاکید کرد: راهکارهای ما در زمینه انرژی برق بر تنوع‌بخشی به منابع انرژی و خودکفایی در تولید گاز و دیگر سوخت‌ها برای راه‌اندازی و تامین انرژی نیروگاه‌های تولید برق استوار است.

وی گفت: هیچ گونه راهکار فوری برای مشکل برق وجود ندارد اما ما راهکارها و اقداماتی با سریع‌ترین عملکرد ممکن را در پیش گرفته‌ و همه توان خود در زمینه تولید و توزیع خود را برای این منظور به کار گرفته‌ایم تا شهروندان نتایج مثبت آن را احساس کنند.

نخست‌وزیر عراق ادامه داد: حملات مستمر به بخش عراق در راستای تلاش برای ممانعت از ثبات در سیستم برق‌رسانی است به خصوص که اخیرا دو نیروگاه مهم و مدرن در ذی قار و صلاح الدین افتتاح کردیم.

وی تصریح کرد: عراق از سال 2003 میلادی تاکنون نزدیک به 80 میلیارد دلار در بخش برق هزینه کرده اما فساد بزرگترین مانع پیش روی تامین انرژی پایدار برای مردم بوده، کسانی در تلاش هستند تا دولت کنونی را مسؤول اوضاع نابسامان برق کشور معرفی کنند باید حافظه تاریخی خود را بازبینی کنند، خرابی و فساد در همه زمینه‌ها همراه هم بوده و سهم بخش انرژی در این زمینه از همه بیشتر بوده است.

الکاظمی افزود: راهکاری وصله پینه دار و موقتی هیچ سودی ندارد و دولت باید به تدوین راهکارهای ریشه‌ای، عملی و درست برای مشکلات حوزه برق عراق اقدام کند.

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: کسانی به فساد، اهمال، چانه‌زنی و امتیازگیری سیاسی طی سالیان گذشته به بخش انرژی لطمه وارد کردند، اقدامات‌شان با حملات امروز تروریست‌ها به خطوط انتقال انرژی هیچ تفاوتی ندارد.

وی گفت: تحقیقات درخصوص پیگرد عوامل ریز و درشت فساد در حوزه انرژی ادامه دارد و این افراد به تروریست‌ها و اهداف‌شان خدمت کردند.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید