اعتراضات در استرالیا و ژاپن در همبستگی با سیاه‌پوستان

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اعتراضات در حمایت از راهپیمایی‌های آمریکا علیه خشونت پلیس برگزار شد و قرار است در کره‌جنوبی و تایلند نیز راهپیمایی‌های مجازی در حمایت از این جنبش برگزار شود.

این راهپیمایی‌ها در پی کشته شدن جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست این کشور در سراسر ایالات متحده و همچنین سراسر جهان در حال برگزاری است.

در بریزبن استرالیا پلیس تخمین زد که ۱۰ هزار تن در یک راهپیمایی صلح‌آمیز حضور داشته و از ماسک صورت استفاده کرده و پلاکاردهایی با نوشته “زندگی سیاه‌پوستان مهم است” در دست داشتند. بسیاری دیگر هم پرچم‌های بومیان را در دست داشتند و خواستار پایان رفتار نادرست پلیس استرالیا علیه بومیان این کشور شدند.

در سیدنی، معترضان با نادیده گرفتن تصمیم دادگاه درباره عدم برگزاری راهپیمایی به دلیل شیوع ویروس کرونا به خیابان‌ها آمدند و شعار “زندگی چه کسی مهم است؟ زندگی سیاه‌پوستان مهم است” سر دادند. راهپیمایی‌های دیگری هم در ملبورن، آدلاید و سایر شهرهای استرالیا برگزار شد.

در توکیو نیز راهپیمایان علیه آنچه که رفتار پلیس علیه یک مرد کرد اعلام کردند، دست به راهپیمایی اعتراضی زدند؛ این مرد حین رانندگی توسط پلیس متوقف شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

سازمان‌دهندگان با حمایت از اعتراضات آمریکا گفتند، در حمایت از جنبش زندگی سیاه‌پوستان مهم است، دست به راهپیمایی زدند. معترضان فریاد “صلح نیست، عدالت نیست، نه به پلیس نژادپرست” سر دادند.

فعالان کره‌جنوبی نیز قصد دارند تا یک تجمع اعتراضی را عصر امروز در مرکز سئول برگزار کنند و انتظار دارند که صدها تن در آن شرکت کنند. معترضان تایلندی نیز قرار است روز یکشنبه در یک نشست مجازی شرکت کرده و ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه سکوت کنند. این مدت زمانی است که پلیس سفیدپوست آمریکایی با فشردن زانوی خود روی گردن فلوید، جان او را گرفت.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید