اظهار امیدواری خلیل‌زاد برای آغاز مذاکرات صلح درون‌افغانی

به گزارش ایسنا، زلمای خلیل‌زاد، سفیر آمریکا در افغانستان که به توافق‌نامه انصراف نیروهای آمریکایی طالبان در ۲۹ فوریه کمک کرده گفت که دولت افغانستان ۲ هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ زندانی طالبان را از زمان این توافق‌نامه آزاد کرده و گروه شبه‌نظامی طالبان نیز در عوض بیش از ۴۰۰ بازداشتی دولت را آزاد کرده است.

وی افزود: ما در وضعیت خوبی هستیم و میزان خشونت در افعانستان از زمان آتش‌بس عید فطر در ماه مه (خرداد) تقریباً پایین مانده است. خوشبین هستیم که بالأخره به مذاکرات درون‌افغانی قدم گذاشته‌ایم.

تحت توافق آمریکا و طالبان که- در آن دولت افغان به عنوان هیچ یک از طرفین در نظر گرفته نشده است- آمریکا متعهد شد ردپای نظامیان خود در افغانستان را تا میانه ماه ژوئیه به ۸ هزار و ۶۰۰ سرباز کاهش دهد و اگر شرایط اجازه دهد، تا ماه مه ۲۰۲۱ به صفر برساند. مقامات آمریکا و ناتو هفته گذشته اعلام کردند که تعداد سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان در حال حاضر نیز به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش یافته است.

بر اساس این توافق‌نامه، ۵ هزار زندانی طالبان و هزار زندانی دولت باید تا ۱۰ مارس آزاد می‌شدند.

خلیل‌زاد گفت که آمریکا سعی داشته مسأله زندانیان را حل و فصل کند و “امیدوار هستیم که میزان خشونت پایین بماند. بنابراین با آزاد شدن زندانیان، قادر به شروع مذاکرات درون‌افغانی خواهیم بود”.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید