احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در ترکیه به دنبال نگرانی­ اردوغان از موفقیت رقبا

به گزارش ایسنا، روزنامه الشرق الاوسط نوشت، پس از کاهش محبوبیت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در نظرسنجی­‌ها و از دیگر سو نگرانی اردوغان از موفقیت مخالفانش با بهره­‌برداری از ناکامی­‌های دولت در تعامل با بحران کرونا و همچنین افزایش محبوبیت دو حزب “المستقبل” به ریاست احمد داووداوغلو، نخست وزیر اسبق ترکیه و حزب “دموکراسی و پیشرفت” به ریاست علی باباجان، معاون نخست وزیر اسبق، زمزمه‌هایی از برنامه‌های اردوغان و حزبش برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه­های آتی در محافل سیاسی ترکیه شنیده می‌شود.

سلجوغ اوزداغ، معاون حزب اپوزیسیون المستقبل می­‌گوید: طرح اردوغان برای برگزاری انتخابات زودهنگام رسانه­‌های وابسته به وی و فعالان حامی اردوغان در شبکه­‌های مجازی را وادار می­‌کند سناریویی را بر این اساس ترسیم کنند که در صورت کُند شدن شیوع ویروس کرونا در جهان، لازم است ترکیه به سمت انتخابات زودهنگام در ماه ژوئن یا ژوئیه حرکت کند.

وی افزود: اردوغان و حزبش احتمالا از رسانه‌­های وابسته به خود بخواهند سناریویی را برای انتخابات طراحی و نسبت به برگزاری آن در ماه نوامبر یا مه ۲۰۲۱ اعمال فشار کنند. زیرا آنها از کاهش طرفداران خود و روی آوردن آنها به احزاب دیگر هراس دارند و حالتی از نارضایتی به دلیل نوع عملکرد دولت در مقابله با کرونا که موجب افزایش مشکلات بیکاری، تورم و فقر شد، در میان اعضای خود حزب عدالت و توسعه نیز حاکم است.

اوزداغ گفت: تا قبل از این، مردم جایگزینی برای حزب حاکم نداشتند و به همین دلیل مجبور بودند به آن رأی دهند؛ زیرا احزاب جایگزین دو حزب “مردم جمهوری­‌خواه” ترکیه یا حزب “حرکت ملی” خواهد بود که امتحان خود را پس داده­‌اند گرچه حزب مردم جمهوری­‌خواه ضمن ائتلاف با حزب “خوب” موفق شد در انتخابات اخیر چه انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ یا انتخابات شوراهای ۲۰۱۹ عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

وی در پایان گفت: اکنون دو حزب جدید “المستقبل” و “دموکراسی و پیشرفت” حضور دارند که مردم به آنها امیدوار هستند. رسانه‌­های اردوغان سعی دارند این گونه تبلیغ ­‌کنند که هیچ کدام از این دو حزب نمی‌­توانند ۱۰ درصد آرا را کسب کنند اما من اطمینان دارم که آن دو می­‌توانند اکثریت آرا را به دست آورند. اردوغان دیگر فرصتی برای پیروزی در انتخابات آتی را ندارد و پارلمان جدید تحت کنترل حزبش نخواهد بود و به همین دلیل اردوغان باید به فکر حساب­رسی در پارلمان آینده باشد.

انتهای پیام

Related Post

پاسخی بگذارید